recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Stokrotka na Zamku w Pszczynie

  Stokrotka na Zamku w Pszczynie

  Muzeum niejednemu z nas kojarzy się z nudą i obowiązkowymi wycieczkami szkolnymi, na których przewodnik tłumaczy zawiłe procesy historyczne. Kiedy więc planujemy zwiedzanie, automatycznie skreślamy muzeum z naszej listy. Szkoda, bo takie miejsca mają swój niepowtarzalny urok i klimat. Będąc w okolicach Pszczyny nie ulegajmy stereotypom i pozwólmy, żeby Muzeum Zamkowe oczarowało nas swoją historią.

  Zamek w Pszczynie

  Zamek, który spłonął

  Muzeum Zamkowe mieści się w budynku, który kiedyś pełnił funkcję zamku obronnego, a później został przekształcony w trójskrzydłową rezydencję.

  Zamek został wzniesiony w XI lub XII wieku przez książąt piastowskich i był wielokrotnie przebudowywany. Początkowo pełnił fukcję strażnicy przy szlaku handlowym łączącym Morawy z Rusią Kijowską i zamku myśliwskiego.

  Dopiero w I połowie XV wieku pojawiły się pierwsze pisemne wzmianki o murowanym zamku w Pszczynie, skąd można przypuszczać, że minęło około 300 lat, zanim został on przebudowany. Dokonała tego Helena, córka księcia litewskiego Korybuta Dymitra, która w miejsce zamku myśliwskiego wzniosła gotycką murowaną budowlę.

  Następna przebudowa miała miejsce w II połowie XVI wieku i dokonała się w stylu renesansowym. W takiej postaci budowla przetrwała do 1679 roku. W tym roku wydarzył się pożar, który zniszczył skrzydło północne i wieżę – zamek potrzebował odnowy. Dokonano tego również w stylu renesansowym . Taki stan trwał do momentu, gdy w 1737 roku wybuchł kolejny pożar i potrzebna była nowa przebudowa. Prace skończyły się w 1768 roku- budowla zyskała styl barokowy.

  Żubry i drewniane domy

  Zamek otoczony jest parkiem, którego powierzchnia wynosi 156 ha i składa się trzech części: Parku Zamkowego, Parku Dworcowego i Dzikiej Promenady.

  Główną atrakcją Parku Dworcowego jest Skansen ,,Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. Jest to niewielkie muzeum na wolnym powietrzu, na którego terenie znajduje się czternaście obiektów drewnianych, pochodzących z XIX wieku. Zwiedzający mogą podziwiać wozownię z Miedźnej, młyn z wiatrakiem z Zebrzydowic, młyn wodny z Bojszów czy masztalnię z Wielkiej Wisły.

  Po pożarze, który odbył się 8 sierpnia 1784 roku, praktycznie cała Pszczyna spłonęła. Stało się tak dlatego, że w tamtych czasach królowało drewniane budownictwo. Po tragedii został wprowadzony całkowity zakaz używania do budowy materiałów z drewna i Pszczyna stała się miastem murowanym. Drewniane zabytki, które ocalały w powiecie pszczyńskim, możemy podziwiać właśnie w Skansenie.

  W Dzikiej Promenadzie natomiast znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie, w której oprócz tytułowych żubrów można zobaczyć muflony, jelenie, daniele i sarny.

  Stokrotka Pszczyny

  W Muzeum Zamkowym w Pszczynie bardzo wyraźny ślad zostawiła księżna Daisy, zwana Stokrotką. Kim była? Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West- bo o niej mowa- była żoną Jana Henryka XV. Choć większość czasu spędzała na zamku w Książcu, to jednak Pszczynę ukochała najbardziej. Mimo początkowej niechęci do tego miejsca, które przerażało ją z powodu licznej służby i braku wygód, z biegiem czasu Pszczyna stała się jej miejscem na ziemi. Nie bez powodu została symbolem miasta, a pamięć o niej trwa do dziś.

  Księżna Daisy była niezwykle piękną kobietą, której życie nie ograniczało się jedynie do zabawy. Była ona zaangażowana w pomoc potrzebującym, pomogła w utworzeniu szkoły specjalnej dla dzieci upośledzonych oraz uruchomiła sieć punktów, gdzie ubogie matki dostawały za darmo pasteryzowane mleko dla swoich pociech.

  W Zamku można zwiedzić salon księżnej Daisy i sypialnię. Można również zobaczyć wystawę zatytułowaną ,, Daisy, księżna von Pless: Szczęśliwe lata. Pszczyńscy Hochbergowie”. Natomiast zanim wejdzie się do Zamku, tuż przed wejściem, rośnie róża księżnej Daisy. Jest ona obecna w Muzeum od 2008 roku, jednak już w 1911 roku Peter Lambert stworzył tę odmianę, nazywając ją ,,Furstin Pless”, co oznacza: Księżna Pszczyńska. Uczynił to, ponieważ Daisy była wielką miłośniczką róż.

  Legenda o przeklętych perłach

  Jedna z legend mówi, że Daisy otrzymała naszyjnik z pereł podczas podróży poślubnej od swojego męża. Naszyjnik miał 7 metrów długości i liczył około dwóch tysiący pereł, które zostały złowione w Oceanie Indyjskim. Legenda głosi, że podczas łowienia klejnotów, zdarzył się tragiczny wypadek. Jeden z poławiaczy, który był już śmiertelnie zmęczony tempem, jakie narzucono, aby zrealizować zamówienie w terminie, utonął. Jego ostatnie słowa przeklęły osobę, która będzie nosić mordercze perły. Księżna Daisy była święcie przekonana, że przekleństwo miało ogromny wpływ na nieszczęśliwe wydarzenia w jej życiu.

  Do dzisiaj nie wiadomo, co stało się z przeklętym naszyjnikiem. Jedni mówią, że Daisy zabrała go ze sobą do grobu, inni twierdzą, że sprzedała go, kiedy zaczęła mieć problemy finansowe. Zagadka nie rozwiązała się do dzisiaj, pozostały jedynie domysły.

  Deser Daisy

  W 2012 roku został oficjalnie zaprezentowany deser księżnej Daisy, który można zamówić w pszczyńskich restauracjach. Recepturę opracowali miejscowi restauratorzy, którzy przez długi czas poszukiwali przysmaku kojarzącego się z Pszczyńską Księżną. Ostatecznie zwycięzcą okazało się jabłko. Jaka jest tajemnica książęcego deseru?

  Jabłko gotowane jest w wywarze z dodatkiem cynamonu i miodu. Przez 24 godziny jest w tym wywarze moczone, a następnie jest nadziewane orzechami laskowymi i włoskimi z dodatkiem miodu.

  Jabłko podaje się polane sosem czekoladowym z dodatkiem rumu i migdałów prażonych w cukrze. Zależnie od pory roku, latem deser podaje się schłodzony, a zimą jest podawany na ciepło.

  Miniaturowy informator

  Co warto?

  Warto przyjść i zwiedzić Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fani historii z ciekawością wysłuchają dziejów zamku, przyrodnicy zobaczą żubry i ich środowisko, pasjonaci legend poznają historię księżnej Daisy a łasuchy zjedzą książęcy deser.

  Kiedy zaplanować wycieczkę do Pszczyny? Nie ma ograniczeń co do pory roku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w zależności od okresu, zwiedzanie Muzeum odbywa się w innych porach.
  W okresie jesienno- zimowym poniedziałek jest dniem, w którym nie ma możliwości zwiedzania, a w grudniu i w styczniu zamek jest całkowicie zamknięty z powodu przerwy porządkowo- konserwatorskiej.

  Warto również zwrócić uwagę na dzień, w którym odbywa się zwiedzanie, ponieważ w okresie od 1 kwietnia do 31 października, w poniedziałki, goście mają możliwość wejście bezpłatnie, natomiast od 1 listopada do 31 marca takim dniem jest wtorek.

  Jak zwiedzać?

  Zamek możemy zwiedzić sami lub skorzystać z usług przewodnika. Do wyboru mamy kilka tras:
  wnętrza pałacowe (zwiedzanie wszystkich komnat, trwa ok. 1,5 h), zbrojownię (znajdziemy tu przegląd uzbrojenia od średniowiecza po początki XX wieku), gabinet miniatur oraz wystawę poświęconą Księżnej Daisy von Pless. Jeśli chcemy skorzystać z oferty przewodnika, musimy pamiętać, że należy to zgłosić w muzeum co najmniej 2 tygodnie przed planowanym przyjazdem.

  Gdzie zaparkować?

  Z pewnością dużym udogodnieniem są bezpłatne parkingi, z których możemy skorzystać, kiedy najdzie nas ochota na zwiedzanie. Jeden parking znajduje się na ulicy Żorskiej, tuż obok Pokazowej Zagrody Żubrów, natomiast drugi znajduje się na ulicy Parkowej, obok Skansenu. Dojazd z naszgo hotelu jest banalnie prosty.

  Muzeum Zamkowe udowodni wam, że nuda w jego wykonaniu jest niemożliwa. Przyjdźcie i przygotujcie się na niesamowite wrażenia.

  Jeśli szukasz hotelu w okolicy Pszczyny, to zapraszamy Cię do odwiedzenia nas! Styl 70 Hotel. Odwiedź nas już teraz!

  Dodaj komentarz