recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Ekoturystyka – co to takiego?

  Ekoturystyka – co to takiego?

  Podróżuj z większą świadomością i wrażliwością

  Moda na to, co jest eko nas nie opuszcza. Ekożywność, ekoprodukty, ekotorby – poszanowanie dla środowiska naturalnego i dbałość o nie stanowi dziś nieodłączny element naszego życia. Eko można być także w czasie podróży. Czym jest idea ekopodróżowania i dlaczego warto się nią zainteresować?

  Definicja

  Zaangażowana w ekopodróżowanie społeczność definiuje pojęcie ekoturystyki jako odpowiedzialne podróżowanie do miejsc o dziewiczej przyrodzie, nieskażonych wpływem człowieka, które chronią środowisko naturalne i polepszają dobrobyt lokalnych, rdzennych mieszkańców odwiedzanych miejsc. Definicja taka jest szeroko wykorzystywana przez oficjalne opracowania, artykuły i publikacje. Myśląc dziewicze miejsca, mamy na myśli najczęściej odległe cele podróży, zamieszkałe bądź też nie, których środowisko jest pod ochroną na różnych poziomach – międzynarodowym, narodowym, społecznym lub prywatnym.

  640px-Skały_Rzędkowickie_Okiennik_&_Słoneczna_29.05.2010_p

  Minimalizowanie wpływów

  Powiedzmy to otwarcie – turystyka powoduje szkody. Ekoturystyka dąży natomiast do minimalizowania wrogich oddziaływań hoteli, szlaków turystycznych i infrastruktury poprzez używanie albo materiałów pochodzących z recyklingu, albo dostępnych w obfitości lokalnych materiałów budowlanych, stosowanie odnawialnych źródeł energii, poprzez recykling i bezpieczne usuwanie śmieci oraz odpadów, jak i poprzez tworzenie architektonicznych projektów budzących potrzebę wrażliwości na środowisko i kulturę. Minimalizowanie negatywnego wpływu turystyki wymaga również stworzenia właściwych regulacji jasno określających liczbę i zachowanie turystów w celu zniwelowania szkód w ekosystemie, jakie niesie za sobą nieświadoma i nachalna turystyka.

  Budowanie przyrodniczej świadomości

  Ekoturystyka oznacza edukację, zarówno turystów, jak i mieszkańców odwiedzanych miejsc. Przed wyjazdem organizatorzy wycieczek i wyjazdów powinni zaopatrzyć podróżnych w materiały informacyjne o kraju, środowisku naturalnym i lokalnej społeczności, a także kodzie zachowania. Informacje te są pierwszym krokiem do ekoturystyki, która opiera się na idei lepszego poznania odwiedzanych miejsc i spotykanych tam ludzi, niwelowania negatywnego wpływu odwiedzających oraz uwrażliwienia na środowisko naturalne i kulturę celu podróży. Niezbędnymi dla dobrej ekoturystyki są dobrze wyszkoleni i wielojęzyczni przewodnicy, ze znajomością historii przyrody, kultury, interpretacji środowiska, z zasadami etycznymi oraz umiejętnością sprawnej komunikacji. Idea ekoturystyki nie zakłada jednak tylko relacji jednostronnej, ekopodróżowanie musi się także koncentrować na edukacji członków lokalnej społeczności, młodzieży szkolnej oraz opinii publicznej odwiedzanych miejsc. Warto przemyśleć na przykład obniżenie opłat wejściowych dla obywateli danego kraju, darmowe edukacyjne wycieczki dla studentów oraz mieszkających niedaleko atrakcji turystycznych mieszkańców.

  Isla_del_Coco-chatham_beach

  Poszanowanie dla lokalnej kultury

  Ekoturystyka jest nie tylko bardziej ekologiczna, ale także mniej inwazyjna kulturowo aniżeli tradycyjne podróżowanie. Ekoturystyka stara się być pełna szacunku i pokory dla lokalnej kultury i ma minimalny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i ludność odwiedzanego kraju. Nie jest to łatwe zadanie do spełnienia, zwłaszcza odkąd ekoturystyka wiąże się z podróżami do dalekich miejsc, gdzie niewielkie i odosobnione społeczności mają małe doświadczenie w kontaktach z cudzoziemcami. Częścią pozostawania odpowiedzialnym i świadomym ekoturystą jest wcześniejsza nauka o lokalnych zwyczajach, poszanowanie dla tradycji ubioru i innych norm społecznych.

  Nie trzeba podróżować na drugi kraniec świata, aby stać się ekoturystą. Wystarczy wybrać się do okolicznego lasu na dłuższy wypoczynkowy spacer, ale z pełnym szacunkiem dla przyrody, ze świadomością znaczenia odwiedzanego miejsca. Tylko (albo aż) tyle wystarczy. Ekoturystyka to również wspieranie rodzimej kuchni, chęć jej poznania i posmakowania. Zatem jeśli wybieracie się na rodzinny wyjazd, może warto tym razem odwiedzić małą, niepozorną gospodę, karczmę czy zajazd, które oferują lokalną kuchnię, zamiast po raz kolejny zatrzymywać się w sieciowych punktach gastronomicznych. Przecież podróż ma być poszerzaniem naszych horyzontów, także tych kulinarnych. Taką kuchnią jest z pewnością kuchnia naszego Hotelu. Znajdziecie tu Państwo między innymi dania z długą śląską tradycją kulinarną, których nie sposób szukać w innych miejscach.

   

  Źródło zdjęć: Wikipedia Commons

  Dodaj komentarz