recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Jaki alkohol wybrać na wesele?

  Jaki alkohol wybrać na wesele?

  Rzadko kiedy zdarza się, żeby na stole weselnym nie pojawił się alkohol. Taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy zaplanowano wesele bezalkoholowe, a goście z pewnością zostali wcześniej poinformowani o specjalnym charakterze uroczystości. Tradycyjnie przyjęło się jednak, że ślub to taka okazja, przy której wznosi się mnóstwo toastów. Jaki więc alkohol wybrać? Czym kierować się przy jego doborze? Ile trunków powinno się zamówić? Te wszystkie pytania nasuwają się zazwyczaj, gdy zaczynamy planować przyjęcie weselne. Aby na nie odpowiedzieć, należy wziąć pod uwagę, kogo zapraszamy. Ważny jest wiek gości, ich preferencje alkoholowe, pora roku, w jakiej odbywa się ślub oraz przede wszystkim to, czy goście są pijący, czy też nie.

  Szampan

  Szampan zazwyczaj pojawia się jako pierwszy z alkoholi, a to za sprawą toastu, którym wita się Młodą Parę. Jak mówi tradycja, powinien to zrobić ojciec Panny Młodej, który tym gestem zaprasza zięcia do rodziny oraz wita wszystkich gości. Przyjmuje się, że jedna butelka szampana powinna wystarczyć na 5 osób, jednak nie warto wyliczać alkoholu co do jednego kieliszka, bo może się okazać, że w pewnym momencie zabraknie nam trunku.

  Jeśli na weselu będą obecne dzieci, trzeba pomyśleć również o nich. Naturalną rzeczą jest to, że nie będą one mogły wznieść toastu za Młodą Parę alkoholem, jednak szampan dla dzieci będzie na pewno dobrą alternatywą, a i najmłodsi będą zadowoleni, że ktoś o nich pomyślał.

  szampan-wesele

  Wódka

  Wódka jest niekwestionowanym numerem jeden na weselnych stołach. Goście sięgają najczęściej właśnie po ten trunek, ponieważ od lat towarzyszy weselnej tradycji. Alkohol zazwyczaj nie jest wliczony w cenę talerzyka, dlatego musimy się liczyć ze sporym wydatkiem w tej kwestii. Przyjmuje się, że w przypadku wesela jednodniowego na parę przypada 0,7 l wódki.

  Nie da się dokładnie wyliczyć potrzebnej ilości alkoholu, trzeba wziąć pod uwagę wiek i kondycję zaproszonych osób. Wódki na stole nie może braknąć, ponieważ świadczy to niezbyt dobrze o Parze Młodej, dlatego powinno być jej więcej, niż wyjdzie z wyliczeń, mniej więcej o 30-40 butelek.

  Trzeba wziąć również pod uwagę to, czy w czasie wesela są przewidziane konkursy. Zazwyczaj nagrodą w nich jest wódka, co musimy uwzględnić w wyliczeniach. Dodatkowo w niektórych rejonach organizuje się tzw. bramę (blokuje się drogę i przepuszcza Parę Młodą, dopiero gdy dostanie się weselną wódkę), o czym również należy pamiętać i mieć w zanadrzu więcej butelek trunku. Nie możemy także zapomnieć o orkiestrze weselnej, kamerzyście lub fotografie, których należy poczęstować na weselu kieliszkiem wódki lub podarować im butelkę alkoholu. Dlatego sztuczne wyliczenia w niczym nam nie pomogą, lepiej kupić więcej, a jeśli zostanie duża nadwyżka, możemy podarować ją gościom na pożegnanie. Istnieje również możliwość, aby porozumieć się z hurtownią lub sklepem, gdzie kupowaliśmy alkohol i zapytać, czy istnieje możliwość zwrotu alkoholu i odzyskania części pieniędzy.
  wodka-weselna

  Wódkę należy podawać schłodzoną do temperatury 8-10°C, gdy goście zasiądą do stołu. Można podawać ją w kubełkach lodu tzw. coolerach, ponieważ ciepła wódka jest po prostu niedobra i szybciej uderza do głowy. Warto mieć osobę odpowiedzialną za wymianę pustych butelek na pełne, a alkohol trzymać na zapleczu, żeby goście nie mieli do niego bezpośredniego dostępu.

  Wino

  Mimo że wódka jest najpopularniejszym alkoholem na weselu, nie każdy lubi jej smak. Dlatego dobrą alternatywą jest również podanie gościom na weselu wina. Najbezpieczniejszym wyjściem jest kupienie wina półsłodkiego lub wytrawnego. Przyjmuje się, że połowa butelek wina powinna być biała połowa zaś czerwona. Możemy również kupić wino różowe, które staje się coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa. Przyjmuje się, że na 100 osób powinno zapewnić się około 30 butelek wina.

  wino-weselne

  Piwo i kolorowe alkohole

  Jeśli na weselnych stołach pojawi się piwo, z pewnością ucieszy to niejednego gościa. Piwo jest lubianym alkoholem, preferują go zwłaszcza panowie. Piwo można podawać w puszce lub w butelce. Istnieje również możliwość lania go z beczki, której pojemność wynosi 50 l. Zazwyczaj na jedną osobę przypadają 2 piwa. Alkohol ten sprawdza się bardzo dobrze na poprawinach oraz na weselach organizowanych w ciepłych, letnich miesiącach.

  Niektórzy goście preferują kolorowe wódki. Możemy zaopatrzyć się w whiskey, rum, brandy lub gin i mieć w zapasie około 3-5 butelek wybranego trunku na wypadek, gdyby goście zapytali, czy istnieje możliwość napicia się właśnie takiego rodzaju alkoholu.

  whisky-wesele

  Drink bar

  Coraz częściej na weselach pojawia się taka atrakcja jak DRINK BAR. Decyduje się na niego bardzo wiele osób, ponieważ wtedy w bardzo prosty sposób można sprostać oczekiwaniom gości. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich jest taka, że wynajmujemy profesjonalnego kelnera, którego zadaniem będzie komponować drinki. Jest to dość kosztowna opcja, ponieważ oprócz alkoholu trzeba zapłacić również za usługi kelnerskie, jednak możemy mieć pewność, że drinki będą zrobione profesjonalnie. Drugą zaś opcją jest ustawienie alkoholi i napojów na stole i danie możliwości gościom, by sami stworzyli sobie drinka. Wystarczy zapewnić whiskey, którą łatwo zmieszać z Colą lub Spritem bądź jabłkowym sokiem i dopełnić kostką lodu. Można również zaoferować gościom Malibu z sokiem ananasowym lub Martini Bianco ze Spritem i cytryną. Propozycji jest wiele, wystarczy poszukać informacji na ten temat.

  drink-bar

  Niezależnie od tego, jaki alkohol wybierzemy, musimy wziąć pod uwagę liczbę gości, ich preferencje oraz koszty trunków. Nie każdy lubi taki sam alkohol, nie każdy tyle samo pije. Nie można przeliczać według sztywnych reguł ilości spożytego alkoholu, ponieważ może okazać się, że pomyliliśmy się z obliczeniami i nie starczyło trunków dla wszystkich gości. Warto z głową zastanowić się, ile potrzebujemy alkoholu, w jakich sytuacjach będzie nam potrzebny oraz wziąć pod uwagę dodatkową ilość, która może okazać się konieczna. Wtedy z całą pewnością nic nas nie zaskoczy i nie popsuje nam tego cudownego dnia.

  Źródła zdjęć: pixabay.com

  Dodaj komentarz