recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Z cyklu porad ślubnych, czyli jak stworzyć listę gości?

  Z cyklu porad ślubnych, czyli jak stworzyć listę gości?

  Jedną z najbardziej problematycznych rzeczy podczas planowania przyjęcia weselnego jest stworzenie listy gości. Zwykle ogranicza nas budżet, ponieważ koszt zaproszenia jednego gościa jest niemałym wydatkiem. Trzeba wziąć pod uwagę również i to, że tłok na sali weselnej nie jest wyznacznikiem dobrej zabawy, dlatego trzeba poważnie zastanowić się nad liczbą zaproszonych osób, żeby nie stworzyć sytuacji, w której goście tańczący na parkiecie depczą sobie po stopach. Czym kierować się, tworząc listę gości? Kilka porad na ten temat znajdziecie poniżej.

  Tworzenie listy gości – od czego zacząć?

  Pierwsze, co należy ustalić, to budżet weselny, jakim dysponujecie. Za każdego gościa trzeba zapłacić określoną sumę pieniędzy, tzw. talerzyk. Należy również wziąć pod uwagę i to, że większość gości wypada zaprosić z osobą towarzyszącą, co podwaja liczbę weselników. Wyjątkiem są dzieci i osoby niepełnoletnie oraz osoby starsze pozostające przez dłuższy czas w stanie wolnym. W każdym innym przypadku nie należy wręczać pojedynczego zaproszenia.

  Z budżetem łączy się też kwestia tego, kto płaci za wesele: rodzice czy Państwo Młodzi. Od niej bowiem zależy to, kto ma decydujący głos w tworzeniu listy gości. Podczas jej ustalania może nastąpić moment, w którym narodzi się konflikt pomiędzy Młodą Parą a rodzicami. Dotyczy on najczęściej przyjaciół (rodzice uważają, że rodzina jest ważniejsza) oraz rodziny (Młoda Para uważa, że nie ma sensu zapraszać cioci Elżbiety, którą widziało się 20 lat temu). Jeśli to rodzice finansują przyjęcie weselne, wypada pójść na ustępstwa.

  Kolejną ważną sprawą jest wielkość wynajmowanej sali weselnej. To od niej w dużej mierze zależy liczba zapraszanych gości. W przypadku małej sali nie należy zapraszać wielu weselników, ponieważ nie ma nic gorszego niż tłum depczący sobie po palcach i tłok, w którym nie da się oddychać. Analogicznie, nie powinno być również tak, że przy wynajęciu dużej sali, liczba zaproszonych osób jest niewielka. Garstka ludzi na ogromnej przestrzeni również nie robi dobrego wrażenia.

  sala-weselna-hotel-styl70_1

   

  Kogo zapraszamy?

  • Rodzina

  Listę gości najlepiej rozpocząć od najważniejszych osób, czyli rodziców, dziadków i rodzeństwa. Potem kolejno należy uwzględnić rodziców chrzestnych, najbliższych wujków i ciocie oraz kuzynostwo. Jeśli planujecie większe wesele, możecie również zaprosić dalszą rodzinę, która jest Wam bliska, choć stopień pokrewieństwa nie jest już tak duży, jak w poprzednich wypadkach. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie chcecie gościć na Waszym ślubie wszystkie osoby z dalszej rodziny. Nie macie obowiązku zapraszania wszystkich tylko dlatego, bo tak wypada. Potem z reguły jest tak, że czujecie się zmuszeni kogoś zaprosić, z kolei on czuje się zobowiązany przyjść. W efekcie obie strony czują się niekomfortowo, a przecież można tego w bardzo łatwy sposób uniknąć. Jeśli uważacie, że Waszej bardzo dalekiej cioci należy się informacja o ślubie, można wysłać jej zawiadomienie o planowanej uroczystości lub zaproszenie na ślub, nieobejmujące przyjęcia weselnego. Kwestia zaproszenia na wesele jest problematyczna nie tylko dla Pary Młodej. Również goście czują się niekomfortowo, kiedy muszą odmówić przybycia. Dlatego zapraszanie wszystkich „jak leci” nie jest dobrym rozwiązaniem i należy poważnie zastanowić się nad tym, z kim tak naprawdę chcecie spędzić ten wyjątkowy dzień.

  • Przyjaciele i bliscy znajomi

  Kolejnymi osobami na liście gości do zaproszenia są przyjaciele i dobrzy koledzy. Często bywa tak, że to właśnie oni są Wam bliżsi niż rodzina. To z nimi przeżyliście dzieciństwo, szkołę, szalone podróże i imprezy. Dlatego koniecznie musicie zastanowić się nad tym, kogo nie może zabraknąć na Waszym weselu. Jednak i przy tej kategorii osób należy być ostrożnym. Wiadomo, że w ciągu całego Waszego życia zawarliście wiele znajomości. To nie oznacza jednak, że jesteście zobowiązani zapraszać każdego kolegę i każdą koleżankę. Wystarczy, że zaprosicie tych najbliższych, którzy rzeczywiście są częścią Waszego życia.

  • Znajomi rodziców, sąsiedzi

  To ostatnia kategoria osób, którą należy rozważyć podczas przygotowywania listy gości. Nie jest jednak obowiązkowa, ponieważ w głównej mierze zależy od Waszego budżetu oraz tego, czy macie ochotę zapraszać znajomych rodziców lub Waszych sąsiadów. Jeśli rodzice nalegają, a Wasz budżet nie jest przeciążony, warto iść na ustępstwo, ponieważ ślub również dla nich jest bardzo ważnym przeżyciem i na pewno chcą, aby także ich przyjaciele brali udział w tak ważnym wydarzeniu. Jeśli zaś chodzi o sąsiadów, to wszystko zależy od tego, jakie łączą Was stosunki. Jeśli są one przyjacielskie, miłym gestem będzie zaproszenie na wesele – mieszkacie przecież dom w dom. Natomiast jeśli są one jedynie poprawne, to nie ma się raczej nad czym zastanawiać – ślub jest zarezerwowany dla osób Wam najbliższych.

  wesele-hotel-styl

  Garść praktycznych porad

  Listę gości najlepiej stworzyć w programie komputerowym, np. w Excelu. Wtedy na bieżąco można aktualizować informacje, bez zbędnego kreślenia. Nie musicie się również obawiać tego, że zgubicie gdzieś listę albo zalejecie ją kawą.

  Zapraszając gości na wesele, trzeba liczyć się z tym, że nie każdy będzie mógł się na nim zjawić. Dlatego niektóre Pary Młode tworzą listę rezerwową z umieszczonymi na niej osobami, które chcieliby zaprosić na wesele, jednak budżet im na to nie pozwala. W sytuacji, w której ktoś z podstawowej listy nie może przybyć, wtedy zaprasza się osobę z listy rezerwowej.

  Tworząc listę gości, najlepiej już na początku ustalić, czy zapraszacie dzieci, czy też nie. Jeśli zdecydujecie się na to pierwsze rozwiązanie, musicie pamiętać, że jest to dodatkowy obowiązek. Należy wtedy zapewnić najmłodszym weselnikom odpowiednie jedzenie i właściwą rozrywkę. Sporo Młodych Par decyduje się na zatrudnienie na czas wesela opiekunki do dzieci, która będzie czuwała nad ich bezpieczeństwem i dobrą zabawą. Jeśli nie chcecie zapraszać dzieci, musicie liczyć się z tym, że niektórzy goście mogą odmówić przybycia, bo nie będą mieli z kim zostawić swoich pociech.

  sala-weselna-hotel-styl70_2

  Zaproszenia najlepiej rozdać 2-3 miesiące przed ślubem. Wtedy goście mają wystarczającą ilość czasu, aby podjąć decyzję o uczestnictwie w weselu, a Wy natomiast macie czas na zaproszenie gości z listy rezerwowej w przypadku, gdyby zwolniły się miejsca. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji – czyli liczebności zaproszonych weselników i tego, na ile spodziewają się oni otrzymać zaproszenie. Pamiętajcie, że najbliższej rodzinie wypada wręczyć zaproszenia osobiście, dlatego zaplanujcie czas na odwiedziny.

  I co najważniejsze – nie róbcie ze swojego ślubu tajemnicy. Sytuacja potrafi być naprawdę niezręczna, kiedy osoba przez Was niezaproszona (choć czuliście, że wypada wysłać jej przynajmniej zawiadomienie o ślubie) dowiaduje się jakiś czas po weselu, że się pobraliście. Jeśli naprawdę nie chcecie, żeby była ona obecna na przyjęciu, wystarczy zwykłe zawiadomienie o ślubie, ono rozwiązuje kłopot. Pamiętajcie, że nie macie obowiązku zapraszać wszystkich na wesele, jednak robienie z tego wydarzenia tajemnicy przysporzy Wam jedynie kłopotu.

  Narzeczonym przypominamy, że Hotel Styl 70 dysponuje ostatnimi wolnymi terminami na zorganizowanie wesela w 2016 roku. W prezencie Młoda Para otrzyma od nas profesjonalną sesję fotograficzną. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z Hotelem oraz zapoznania się ze szczegółami wyjątkowej oferty weselnej.

  ulotka_sluby_ostatnie_terminy

  Źródła zdjęć: Hotel Styl 70, pixabay.com