recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Uzdrawiająca moc wody – o tym, czy warto korzystać ze SPA?

  Uzdrawiająca moc wody – o tym, czy warto korzystać ze SPA?

  Na postawione w tytule pytanie odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że warto! Odczuwając na wiosnę naturalną potrzebę odnowy, zmiany czy aktywizacji sił witalnych po zimowej stagnacji, SPA okazuje się doskonałym sposobem na regenerację. Dla wszystkich – starszych i młodszych, zdrowych i borykających się z różnymi dolegliwościami, szukających relaksu, odpoczynku lub chcących zadbać o zdrowie ciała, umysłu i ducha.

  SPA – skąd się wzięło i co dokładnie oznacza?

  Zacznijmy może od pierwotnej definicji SPA. Sam wyraz pochodzi z języka angielskiego, w którym Spa jest nazwą belgijskiego miasta, ale miasta nieprzypadkowego, bo znanego już w czasach starożytnych (wówczas stanowiło ono obszar Imperium Rzymskiego) z leczniczych właściwości występujących tam wód termalnych. Źródłem angielskiej nazwy był z kolei język łaciński, a konkretnie słowo spargere, czyli „kropić”. Niektórzy traktują nazwę SPA jako skrótowiec od łacińskiego wyrażenia sanitas (lub też sanus) per aquam oznaczającego „zdrowie (zdrowy) przez wodę”. Jakkolwiek by nie było, wszystkie te znaczenia mają wspólny mianownik – uzdrawiającą moc wody. I taki też sens miało pierwotnie słowo SPA – był to kurort z wodami leczniczymi, ale co ciekawe, jego lokalizacja nie mogła być przypadkowa. SPA powstawało bowiem zawsze w miejscu pozyskującym wodę z naturalnych źródeł, mówiąc inaczej – tam, gdzie była woda o stwierdzonych właściwościach leczniczych, tam też mogło powstać SPA.

  spa-belgium

  Dziś definicja SPA, podobnie jak w przypadku wielu innych słów, znacznie rozszerzyła swój zakres. Obecnie SPA powstaje w dowolnej lokalizacji. W dzisiejszych salonach SPA, nazywanych też salonami odnowy biologicznej, zabiegi wykorzystujące uzdrawiającą moc wody nadal stanowią główną część oferty. Jest ona jednak o wiele bardziej rozbudowana, stosuje się bowiem także inne, różnorodne środki lecznicze i terapeutyczne. Obok zabiegów z zakresu hydroterapii – czyli np. tężni solankowych, kilku rodzajów sauny, kąpieli, zabiegów z użyciem alg morskich czy błota leczniczego, współczesne SPA oferują także inne formy relaksu – masaże lecznicze, relaksacyjne, odmładzające zabiegi na ciało i twarz czy zabiegi kosmetyczne. Dzisiejsze centra odnowy biologicznej to miejsca, w których pracują specjaliści z zakresu zdrowia i urody, masażyści oraz kosmetolodzy. Wszystkie zabiegi dobierane są indywidualnie pod klienta, z uwzględnieniem jego potrzeb, ale przede wszystkim stanu zdrowia.

  Usługi SPA są pewną formą wywodzącej się z czasów starożytnych medycyny alternatywnej. Ich celem jest kompleksowe działanie na organizm człowieka, zapewnienie mu relaksu, wypoczynku, regeneracji zarówno sił fizycznych, jak i psychicznych. Niekiedy ów czynnik współdziałania na sferę umysłu i ducha odgrywa w zabiegach oferowanych przez SPA dużo ważniejszą rolę niż poprawa zdrowia i kondycji. Zapewnienie całościowej równowagi organizmu ma przynieść uczucie ogólnego dobrostanu.

  sauna_male spa_1

  SPA lekarstwem na dolegliwości współczesnego człowieka

  W czasach przyspieszonego tempa życia, ciągłego stresu, zmęczenia, życia w dużych aglomeracjach miejskich, kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem SPA okazuje się doskonałym sposobem na zregenerowanie organizmu i przywrócenie mu utraconych sił witalnych. Dostępne w gabinetach odnowy biologicznej zabiegi pomagają w walce ze starzeniem, zniszczoną skórą, wspomagają terapię leczenia nadwagi i cellulitu. Uzdrowiskowa moc wody kryjąca się np. w tężniach solankowych umożliwia kuracjuszowi obcowanie z morskim mikroklimatem. Drogocenne inhalacje dostarczają niezbędnych mikroelementów – jodu, bromu, wapnia, magnezu, potasu, sodu i żelaza, pomagając oczyścić organizm z nagromadzonych zanieczyszczeń powietrza, toksyn oraz dymu nikotynowego. To zabieg polecany mieszkańcom dużych miast, mających częsty kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, alergików, astmatyków, chorych na tarczycę, borykających się z problemami górnych dróg oddechowych, a także dla osób pracujących na co dzień głosem.

  spa_3

  Uzdrowiskowa moc wody kryje się również w wizytach w saunie. W zależności od potrzeb wypoczynek w saunie może rozluźniać, odprężać, wyciszać lub dodawać energii, pobudzać. Jest dobrym czynnikiem wspierającym proces odchudzania, pomaga zregenerować siły i mięśnie po przetrenowaniu, usuwa napięcie i niweluje negatywne skutki stresu oraz zmęczenia. Sauna to świetny sposób na oczyszczenie skóry i całego organizmu ze szkodliwych toksyn. Podobne działanie detoksykacyjne wykazują różnego rodzaju masaże lecznicze i relaksacyjne. Łagodzą bolesne napięcie mięśni, stawów i ścięgien, usprawniają pracę układu krwionośnego i limfatycznego, poprawiają wygląd skóry, ujędrniając ją, doskonale relaksują, rozluźniają. W połączeniu z aromaterapią, wykorzystującą drogocenne właściwości olejków eterycznych, oraz relaksacyjną muzyką, niwelują zmęczenie, napięcie wynikające ze zbyt dużej dawki stresu, stany lękowe, a nawet wspomagają terapię leczenia depresji.

  Planeta 70 SPA&WELLNESS

  W najbliższych tygodniach nastąpi w Hotelu Styl 70 otwarcie niepowtarzalnego i nietuzinkowego miejsca – Planety 70 SPA&WELLNESS. Utrzymane w iście kosmicznym stylu SPA zaprosi do siebie nie tylko gości hotelowych, ale wszystkich tych, którzy chcą wyciszyć ciało i umysł. Szczegóły oferty już wkrótce, a na razie, dla zaspokojenia ciekawości zamieszczamy pierwsze zdjęcia naszego hotelowego SPA.

  recepcja2_male

  korytarz3_male

  korytarz2_male

   

  lada_male

  strefa_relaksu_male

  Źródła zdjęć: Hotel Styl 70, pixabay.com, pexels.com