recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Z cyklu porad ślubnych – ślubny savoir-vivre, czyli o tym, co wypada, a co nie?

  Z cyklu porad ślubnych – ślubny savoir-vivre, czyli o tym, co wypada, a co nie?

  Sezon ślubny rozpoczął się na dobre i potrwa do późnej jesieni. Nawet jeśli sam nie organizujesz wesela w tym roku, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziesz uczestniczyć w przyjęciu weselnym jako gość. Ślub jest ogromnym przeżyciem nie tylko dla Młodej Pary, ale także dla całej rodziny i oczekiwanym wydarzeniem dla samych weselników. Zaślubiny to jedna z najbardziej podniosłych uroczystości rodzinnych, planowana przez nowożeńców w najdrobniejszych szczegółach. Dzień ten – zarówno przygotowania, jak i ceremonia ślubna oraz przyjęcie weselne, rządzi się swoimi zasadami, których należy przestrzegać niezależnie od tego, czy jest się Młodą Parą, świadkiem, rodzicem czy gościem. Warto się bliżej zapoznać z tymi zasadami, tak aby nie popełnić towarzyskiej gafy i nie zepsuć tego dnia sobie ani innym uczestnikom uroczystości. Trzeba też jednak dodać, że zasady te należy traktować jako pewnego rodzaju drogowskaz, a nie sztywny regulamin.

  Savoir-vivre Pary Młodej i rodziców

  Znajomość zasad dobrego wychowania powinna obowiązywać już na etapie organizowania wesela. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga zintegrowania się dwóch rodzin, które dotychczas były dla siebie obce i nie musiały podejmować wspólnych decyzji. Często bywa tak, że rodziny przyszłych małżonków mają inną sytuację finansową, inne tradycje, są mniej lub bardziej liczne. Wszystkie te czynniki należy dokładnie przedyskutować i starać się iść na kompromis, o ile to tylko możliwe.

  Pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić, jest to, że decydujący głos w sprawie wizji ślubu i wesela należy do Pary Młodej. Owszem, zdanie rodziców jest również bardzo ważne, szczególnie jeśli pomagają oni dzieciom finansowo w zorganizowaniu wesela. Jednak pomoc taka to dobra wola rodziców i dlatego nie mogą oni oczekiwać od dzieci, że te będą godzić się na coś, do czego nie są przekonane.

  Kolejną ważną rzeczą jest planowanie budżetu. Często jest to kwestia sporna, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, że sytuacja finansowa obu rodzin jest taka sama. Należy przyjąć zasadę, że cała uroczystość powinna odpowiadać możliwościom finansowym obu stron. Niedopuszczalne jest wymaganie, żeby ktoś zaciągał kredyt albo pożyczał pieniądze po to, by wyprawić wesele odpowiadające preferencjom drugiej strony.

  bridesmaids

  Koszty wesela przyjęło się dzielić pomiędzy rodziny w następujący sposób:

  Rodzina Pani Młodej finansuje:

  1. zaproszenia a ślub
  2. opłaty związane ze ślubem
  3. fotografa i kamerzystę
  4. przyjęcie (sala ślubna, jedzenie)

  Rodzina Pana Młodego finansuje:

  1. obrączki
  2. bukiet Panny Młodej oraz wszelkiego typu dekoracje
  3. napoje i alkohol
  4. transport Młodej Pary oraz gości

  Warto jednak zaznaczyć, że jest to pewnego rodzaju już stary, obowiązujący dawniej podział, dziś coraz rzadziej funkcjonujący. Z czego to wynika? Z pewnością z tego, że narzeczeni coraz później decydują się na zawieranie związku małżeńskiego i w konsekwencji płacą za ślub i wesele z własnej kieszeni. Co więcej, podział kosztów może wyglądać zupełnie inaczej, wszystko zależy od tego, jak rozdzielą je między sobą poszczególne strony. Możliwy jest np. podział kosztów ze względu na liczbę gości zaproszonych po każdej stronie.

  Bardzo ważną kwestią jest wybór świadków. Osoby te powinny zostać zapytane o zgodę na podjęcie się obowiązków świadka/świadkowej co najmniej kilka miesięcy przed planowanym weselem. Nie wypada tego robić przy byle jakim spotkaniu. Najlepiej zaprosić wybrane osoby do restauracji lub na obiad i wtedy zapytać o to, czy się zgadzają. Świadkowie są osobami, które w bardzo dużym stopniu pomagają Młodej Parze w trakcie trwania uroczystości, dlatego nie należy mieć pretensji, jeśli się nie zgodzą. Świadkowanie to nie tylko przywilej, ale i duża odpowiedzialność.

  Należy również zadbać o rozdanie zaproszeń z odpowiednim wyprzedzeniem, z racji tego, że goście muszą zaplanować swój czas, a często nawet i wziąć urlop, żeby móc przybyć na uroczystość. Zaproszenia powinno się wręczać osobiście, powinni być przy tym obecnie oboje narzeczeni. Przyjazd z zaproszeniem należy zapowiedzieć telefonicznie. Jeśli ktoś z gości mieszka bardzo daleko, wtedy zaproszenie można wysłać pocztą, jednocześnie również informując, że takie zaproszenie przybędzie listownie.

  W dobrym tonie jest zapewnienie noclegu gościom przyjeżdżającym z daleka. Jeśli Młodej Pary nie stać na taki wydatek, należy zawiadomić o tym przy okazji zaproszenia. Niedopuszczalne jest, aby goście dowiedzieli się o takiej sytuacji dopiero na ślubie.

  1-DSC03546

  Oprócz noclegu należy również zadbać o transport dla swoich gości. Zazwyczaj Młoda Para zatrudnia kierowcę, który jest odpowiedzialny za odwożenie gości, jeśli jednak taki wydatek nie wchodzi w grę, również należy o tym wcześniej powiadomić weselników.

  Pan Młody przyjeżdża do przyszłej współmałżonki wraz z rodzicami. Tam następuje błogosławieństwo, w którego czasie powinni być (o ile to możliwe) obecni rodzice z obu stron. Para Młoda do Kościoła wchodzi na końcu, goście powinni być już obecni na miejscu. Również na salę weselną Młodzi dojeżdżają jako ostatni.

  1-DSC03533

  Należy zadbać o to, by na stole były obecne winietki z imionami gości. To pomoże uniknąć niepotrzebnych kłótni i sporów. Układanie gości powinno odbywać się zgodnie z rangą, pokrewieństwem i wiekiem. Nie należy usadzać obok siebie osób skłóconych.

  Pierwszy toast jest wnoszony przez ojca Pani Młodej, drugi przez ojca Pana Młodego. Trzeci może wznieść bliska osoba Pary Młodej (np. świadek). Kolejność tańców również nie może być przypadkowa. Pierwszy taniec zawsze należy do Młodej Pary. Potem kolejno Państwo Młodzi tańczą z ojcem, matką, świadkami oraz z teściami. W czasie przyjęcia weselnego Młoda Para powinna porozmawiać z każdym z gości, tak aby nikt nie poczuł się odrzucony. Państwo Młodzi oraz ich rodzice muszą mieć także na uwadze ilość wypitego przez siebie alkoholu, ponieważ uwaga gości jest najbardziej skupiona właśnie na nich.

  Savoir-vivre dla świadków

  Tak jak już wcześniej wspomniano, świadkowanie to nie tylko zaszczyt, ale również i obowiązek. Z reguły przyjęło się, że świadkami jest mężczyzna i kobieta. Do ich wspólnych obowiązków należy:

  1. obecność przy błogosławieństwie
  2. zajęcie miejsca w Kościele za Parą Młodą – kobieta po prawej stronie, mężczyzna po lewej
  3. zatroszczenie się o dotarcie gości na miejsce wesela oraz rozmieszczanie ich przy stołach
  4. pomoc w odbieraniu prezentów – przyjęło się, że świadkowa odbiera od Pani Młodej kwiaty, a świadek odbiera od Pana Młodego koperty lub prezenty

  Do obowiązków świadka należy:

  1. organizacja wieczoru kawalerskiego
  2. odbiór Państwa Młodych (świadek przyjeżdża po Pana Młodego, potem po świadkową, a następnie jadą wspólnie po Panią Młodą)
  3. zatroszczenie się o obrączki
  4. pilnowanie, by nie zabrakło alkoholu i napojów oraz czuwanie nad tym, by wesele przebiegało zgodnie z planem

  Do obowiązków świadkowej należy:

  1. organizacja wieczoru panieńskiego
  2. zadbanie o drobiazgi potrzebne Pannie Młodej (chusteczki, kosmetyczka itp.)
  3. pomoc w ubieraniu sukni ślubnej i welonu

  wedding_3

  Savoir-vivre dla gości

  Pierwszą ważną rzeczą jest ubiór – powinien być elegancki. Nie ma z góry narzuconych schematów, ale przyjęło się, że panie na taką uroczystość ubierają sukienki, a panowie garnitury. Jak wiadomo, nie każdy lubi taki styl, jednak przez szacunek dla Młodej Pary należy ubrać się stosownie. Bardzo ważne jest również, aby panie pamiętały o tym, że kolor biały jest w tym dniu zarezerwowany jedynie dla Młodej Pani. Dużym nietaktem jest pojawienie się na nieswoim weselu w białej sukience.

  Drugą ważną rzeczą jest składanie życzeń. Z reguły odbywa się to zaraz po ceremonii. Pierwsi składają Młodej Parze życzenia jej najbliżsi, później dalsza rodzina i znajomi. Jeśli zdarzy się sytuacja, że Pan Młody albo Pani Młoda nie jest nam znana, najpierw należy się przedstawić, a później złożyć życzenia i wręczyć prezent. Kwiaty dostaje Pani Młoda, a prezent lub kopertę dostaje Pan Młody. Należy dostosować się do prośby Młodej Pary – jeśli zamiast kwiatów zażyczyła sobie ona jakiś inny prezent, np. butelkę wina, życzenie to należy spełnić.

  Z wesela nie powinno się wychodzić przed podaniem tortu. Zwykle tort serwuje się w okolicach godziny 23-24, niekiedy podawany jest on już po obiedzie. Jeśli jest to możliwe, należy zostać do tego momentu, by nie urazić Młodej Pary.

  1-DSC04922

  Warto zapoznać się z zasadami savoir-vivre’u w przypadku, kiedy wybieramy się na wesele lub je organizujemy. Nieważne, czy to nasz ślub, czy bliskiej nam osoby – każde wesele jest wielkim wydarzeniem i każde powinno traktować się poważnie. Pomogą nam w tym zasady savoir-vivre’u, dzięki czemu nie popełnimy gafy i nie popsujemy nikomu tak ważnej uroczystości.

  Źródło zdjęć: pixabay.com, Hotel Styl 70