recepcja@hotelstyl70.pl +48 32 449 30 00
 • Pszczyna na weekend

  Pszczyna na weekend

  Mamy wreszcie początek wakacji. Niektórzy z nas mają już za sobą pierwsze urlopowe wyjazdy, ale większość z pewnością jeszcze na nie czeka. Dla tych, którzy w tym roku nie mogą wyjechać na dłuższy urlop, alternatywą są weekendowe wypady. To zresztą dobra opcja także dla tych, którzy długie podróże mają już zaplanowane, ale chcą wycisnąć wakacyjny wypoczynek jak cytrynę i szukają miejsc na krótki odpoczynek. Pszczyna nadaje się do tego idealnie. Zielona oaza tuż przy aglomeracji śląskiej znanej ze swojego industrialnego charakteru, nie bez powodu nazywana jest Perłą Górnego Śląska. W urokliwym miasteczku i jego okolicach aktywnie spędzą wolny czas zarówno miłośnicy natury, sportów rekreacyjnych, jak i pasjonaci historii.

  Główne atrakcje Pszczyny

  Pszczyna, usytuowana na południu Polski, jest częścią województwa śląskiego. Miasteczko leży przy głównej trasie łączącej Katowice z Bielskiem-Białą, przy drodze krajowej nr 1. Sama Pszczyna oraz tereny wokół niej należą do tzw. Zielonego Śląska, otoczonego przez lasy Puszczy Pszczyńskiej. Gościom lubiącym spędzać czas aktywnie miasto oferuje liczne ścieżki rowerowe oraz piesze, ci, którzy poszukują wyciszenia i spokoju, koniecznie muszą natomiast odwiedzić Park Pszczyński, dla miłośników natury obowiązkowym przystankiem jest Pokazowa Zagroda Żubrów, a wielbiciele historii nie mogą wyjechać z miasta bez wizyty w Muzeum Zamkowym.

  Do najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytkowych budynków w Pszczynie można zaliczyć:

  • Skansen – „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” – jedna z wielu atrakcji, jakie można znaleźć w Parku Pszczyńskim. Na powierzchni 2 ha goście mogą zobaczyć kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących z XIX wieku. Zagroda spełnia ważną funkcję historyczną i turystyczną, o czym świadczy fakt wpisania zabytku na listę miejsc znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
  • Pszczyński Rynek – jeden z największych w tej części kraju, o tradycyjnym, średniowiecznym układzie zabudowy. Rynek okalają urokliwe XVIII- i XIX-wieczne kamienice. W północnej części Rynku usytuowany jest XVII-wieczny Ratusz, a od zachodu słynna Brama Wybrańców – dawny wjazd na teren zamku. Na rynku znajduje się także replika zabytkowej studni oraz ławeczka księżnej Daisy, słynnej księżnej pszczyńskiej.
  • Herbaciarnia – urokliwy, niewielki budynek położony w parku zamkowym, wybudowany w 2. połowie XIX wieku. Prowadzą do niego łukowate mostki. Herbaciarnia była bardzo modną w czasach romantyzmu tzw. świątynią dumania i pełniła jednocześnie funkcję dość elitarnego miejsca, w którym pijano herbatę. Nieopodal znajdują się oryginalne kamienne elementy, służące niegdyś za stoliki, przy których spożywano herbatę.
  Zagroda_Wsi_Pszczyńskiej_20
  Skansen – „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”

  Na jakie atrakcje przyrodnicze mogą liczyć goście odwiedzający Pszczynę?

  • Park Pszczyński – zajmujący powierzchnię aż 156 ha, którego integralną częścią jest Muzeum Zamkowe, czyli słynna rezydencja książąt pszczyńskich. Usytuowany wzdłuż rzeki Pszczynki, lewego dopływu Wisły, uchodzi za najpiękniejszy park na Śląsku. Obecny jego kształt utrzymany jest w stylu angielskim. Tereny parku stanowią bogate starodrzewia, urokliwe skupiska krzewów, rozlewiska rzeki, romantyczne mostki oraz oryginalne i historyczne zabudowania, m.in. Herbaciarnia, Brama Chińska czy dwór „Ludwikówka”.
  • Pokazowa Zagroda Żubrów – znajduje się w zachodniej części Parku Pszczyńskiego, zwanej „Zwierzyniec”. Na obszarze 10 ha spotkać można największego ssaka Europy, żubra, a także inne zwierzęta – muflony, sarny, jelenie i daniele.
  • Bulwar nad Pszczynką – część „Zwierzyńca”, obok Pokazowej Zagrody Żubrów. Bulwar rozciąga się wzdłuż Pszczynki, ma około 2 kilometrów i jest idealnym miejscem na spokojne spacery, w urokliwej, półdzikiej scenerii.
  • Zbiornik „Łąka” – zapora utworzona w 1987 roku na rzece Pszczynce, prowadzi do niej wspomniany wyżej Bulwar. Korona zapory stanowi deptak o długości 1100 metrów.
  1024px-Pszczyna._Park_pałacowy1
  Herbaciarnia w Parku Pszczyńskim

  Będąc w Pszczynie, nie sposób nie odwiedzić 2 najbardziej znanych obiektów muzealnych miasteczka:

  • Muzeum Zamkowego – słynna rezydencja książąt pszczyńskich. Zamek jest nielicznym tego typu obiektem w Europie, gdzie można zobaczyć oryginalne, historyczne wyposażenie. Wraz ze wspomnianym Parkiem Pszczyńskim stanowi on Zespół Pałacowo-Parkowy – główną atrakcję turystyczną Pszczyny.
  • Muzeum Prasy Śląskiej – unikat na skalę kraju, jedyne tego typu muzeum w Polsce, gromadzące czasopisma o treściach patriotycznych oraz zabytkowe sprzęty i maszyny drukarskie. Muzeum położone jest w zabytkowej kamienicy przy ul. Piastowskiej, głównym deptaku miasta. Obiekt znajduje się na liście ponad 300 miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Muzeum za swojego patrona obrało sobie Wojciecha Korfantego – przywódcę III powstania śląskiego i jednocześnie autora najbardziej znanych gazet polskich na Śląsku.
  zamek-w-pszczynie
  Muzeum Zamkowe w Pszczynie

  Planujesz weekend w Pszczynie? Wybierz Hotel Styl 70

  Hotel Styl 70 to idealne miejsce na nocleg podczas weekendowego wyjazdu do Pszczyny. Wszystkie najciekawsze atrakcje miasta opisane powyżej znajdują się zaledwie 3-5 kilometrów od naszego Hotelu. Dla gości chcących spędzić w naszych okolicach czas w sposób aktywny oferujemy wypożyczalnię rowerów oraz kijków do nordic walkingu. Dobra lokalizacja Hotelu Styl 70 przy drodze krajowej nr 1, na trasie Warszawa-Katowice-Cieszyn oraz Oświęcim-Rybnik, umożliwia łatwy dojazd do obiektu. Również niewielka odległość z Hotelu do najważniejszych miast regionu, takich jak Katowice, Tychy czy Bielsko-Biała sprawia, że obiekt jest optymalną bazą noclegową w czasie weekendowych wyjazdów.

  hotel-styl-70

  Goście, którzy poznają wszystkie pszczyńskie atrakcje, mogą wybrać się na zwiedzanie innych ciekawych miejsc w dalszej okolicy. Do najchętniej odwiedzanych obiektów zaliczyć można: Tyskie Muzeum Piwowarstwa (ok. 20 kilometrów od Hotelu), Muzeum Browaru w Żywcu (ok. 45 kilometrów od Hotelu), Park Miniatur w Inwałdzie (ok. 50 kilometrów od naszego obiektu), Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (ok. 30 kilometrów od Piasku), Ogrody Kapias w Goczałkowicach (ok. 9 kilometrów od Hotelu Styl 70), Zaporę na Jeziorze Goczałkowickim (ok. 10 kilometrów od naszego Hotelu), Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu (ok. 30 kilometrów od Piasku) czy wreszcie Bielsko-Białą ze swoimi turystycznymi atrakcjami (ok. 30 kilometrów od Hotelu).

  Odwiedzając Pszczynę, „Perłę Górnego Śląska”, nie sposób nie skosztować tradycyjnej śląskiej kuchni. Jest ona jednym z głównych powodów do dumy naszego Hotelu. Dania hotelowej restauracji łączą w sobie tradycyjne receptury z nowoczesnymi technikami gotowania oraz estetycznym podaniem.

  rolada-slaska

  Wszystkich weekendowych turystów zapraszamy serdecznie do naszego Hotelu. Pomożemy Państwu odkryć uroki Pszczyny i smaki Śląska.

  Źródło zdjęć: Hotel Styl 70, Wikipedia Commons